news-details

Dünyanın en yüksek rakımlı demiryolu hattında elektronik bilet sistemi uygulaması

Kuzeybatı Çin’de, dünyanın en yüksek rakımlı demiryolu hattı olan Qinghai-Tibet bağlantısı üzerinde bugünden itibaren elektronik bilet sistemi uygulaması başlatılıyor.

Trenlere binmek için yolcuların kağıt bir bilet almasını gerektirmeyen bu elektronik bilet kullanımı, China Railway Qinghai-Tibet Grup Co. Ltd. tarafından daha önce aynı hattaki dört garda yapılmış bir uygulamanın ardından geliyor.
 
Söz konusu sistem, ayrıca, Qinghai-Tibet demiryolunun ilk uzantısı olan Lhassa-Xigaze bölümü üzerinde de uygulamaya konacak. Elektronik bilet uygulaması uyarınca yolcular, garlarda kimlik kartlarıyla ve yüz tanıma sistemi aracılığıyla kontrolden geçecek. Bu sayede bekleme süresi azaltılmış ve kağıt bileti kaybetme riski de ortadan kalkmış olacaktır.
 
Elektronik bilet sistemi, daha önce 2018 Kasım ayında Hainan Ada eyaletindeki yüksek hızlı tren garlarında deneme mahiyetinde uygulanmıştı. Öte yandan geçen Nisan ayının 29’undan itibaren tüm Çin anakarasındaki şehirlerarası yüksek hızlı trenleri kapsayacak şekilde uygulamaya girmişti. 
 
Qinghai-Tibet platosu üzerinde inşa edilmiş bulunan ve dünyanın en yüksek rakımlı demiryolu hattı olan Qinghai-Tibet hattı, hizmete 2006 yılında açılmıştı.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı