Sonbahar dönemin de tüketilmesi gereken tatlılar

Pasta Şefi Didar Yanar konu hakkında bilgiler verdi.

Sonbaharın tatlı bir telaşı vardır, kışa hazırlık, soğuklarla mücadele hatta rejimi bile bıraktığımız aylardır sonbahar. Sonbahar dediğimiz zaman aklıma ilk gelen balkabağıdır. Her çeşidini yapabildiğimiz ister şeker hastaları isterse rejimi bırakan herkesin gözdesidir. Balkabağı ile birlikte ayva da çok sık reçetelerinin gözüktüğü tatlılardan biridir.

Üzüm çeşitleri, incir, mürdüm eriği, kızılcık, böğürtlen, frambuaz, kuşburnu, elma, nar, armut, cennet hurması, kivi, muşmula ve kuşburnu da sonbaharda gözüken meyvelerin başında gelir. Hepsi ile tatlı yapıyor olabilmek mümkün. Elma ile tereyağlı bir turta, frambuaz ile cheesecake.

 

Sonbaharda genelde şerbetli tatlı tüketimi fazla olur kışa vücut kalori depo yapmak ister. Yazdan kalma hafif tatlılar yerini daha ağırlarına bırakır. Sonbahar mutfakların mis gibi koktuğu aydır benim için. Artık tatil bitmiş evlerimize dönmüş oluruz. Ocağınızda balkabağı ağır ateşte pişe dururken bir fincan lahve alın ve camdan dışarı bakarken kışın sizin için getireceği mucizeleri düşünün.

Hibya Haber Ajansı

Okunma