img

Qin Gang: Çin'in kalkınması dünyada barış ve adaleti teşvik ediyor


Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, dün Beijing’de Birleşmiş Milletler (BM) 77. Genel Kurulu Başkanı Csaba Körösi’yle görüştü.

Qin Gang, günümüz dünyasında muazzam değişiklikler yaşanırken ve küresel tehditler artarken, bütün tarafların BM’ye büyük umutlar beslediğini söyledi.

BM’nin küresel yönetişimdeki önemli rolünü daha iyi bir şekilde yerine getirmesi gerektiğini dile getiren Qin, BM Genel Kurulu’nun BM’nin en evrensel ve temsili tüzük organı olduğunu ve Çin’in BM Genel Kurulu ile kurul başkanının çalışmalarını tam güçle desteklemeye devam edeceğini söyledi.

Çin’in kalkınmasının barış ve adaletin de teşviki anlamına geldiğini vurgulayan Qin, “Gerçek anlamda çok taraflılık ilkesini benimseyerek, Çin tarzı modernizasyonla insanlığın bütünsel ilerlemesini hızlandıracağız, Çin’in gelişmeleriyle dünyaya yeni fırsatlar getireceğiz, Küresel Kalkınma İnisiyatifi’ni yerine getirme fırsatıyla, 2030 BM Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin yerine getirilmesini ilerleteceğiz ve Küresel Güvenlik İnisiyatifi’ni hızlandırarak, uluslararası güvenlik tehditlerini beraber göğüsleyeceğiz.” dedi.

Çin’in BM’nin önemli işbirliği ortağı olduğuna işaret eden Körösi, Çin’e uzun zamandan beri BM’ye verdiği güçlü destekler nedeniyle teşekkür etti.

Körösi, BM’nin Çin’in büyük bir ülke olarak etkisine ve önderlik rolüne büyük önem vererek, Çin’le beraber çok taraflılığı güçlendirmeye, küresel yönetişimi iyileştirmeye, zıtlaşma yerine diyalogu desteklemeye ve dayanışma içinde küresel tehditleri göğüslemeye hazır olduğunu ifade etti. Körösi, BM’nin daima tek Çin ilkesine bağlı kalacağını kaydetti.

Qin Gang ve Körösi ayrıca her iki tarafı ilgilendiren uluslararası sıcak konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu. İki taraf, Japonya’nın nükleer atık suları okyanusa boşaltma konusunda sorumlu bir tavır gösterip, insanlığın yaşadığı tek gezegeni koruma bilincinde olması gerektiği görüşünü ortaya koydu.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

 

 

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.