img

MXGP Türkiye, MXGP En İyi Tanıtım ödülünü aldı


Dünyanın en çok izlenen ve en iyi motokroscularının podyum mücadelesi verdiği MXGP’nin (Dünya Motokros Şampiyonası) finali olan MXGP TÜRKİYE, dünyanın en iyi pisti ve padok alanı seçilen Afyonkarahisar Motorsporları Merkezi’nde yapıldı. MXGP’nin en iyilerinin seçildiği MXGP AWARDS’da MXGP TÜRKİYE “Dünyanın En İyi Tanıtım” ödülünü alarak, Türkiye markasına katkısını gösterdi.

Türkiye’deki yarışa FIM (Uluslararası Motosiklet Federasyonu) Başkanı Jorge Viegas’ta gelerek, yarışları yakından izledi. Yarışta Türkiye’nin rolüne vurgu yaptı. Dünya motosiklet otoriteleri de Afyonkarahisar’a gelerek MXGP, MX2, MXWomen ve Avrupa MXOPEN yarışlarını takip etti.

Dünyanın her yerinde en çok izlenen spor etkinliklerinden biri olan MXGP, yarışın yapılacağı ülkelerin doğru tanıtımına önem veriyor. Dünyada birçok MXGP izleyicisi, yarış öncesi yayınlanan 60 saniyelik ülke tanıtımı ile gelecek yıl izlemek istedikleri MXGP etaplarını ve tatil planlarını belirliyor. Bitci MXGP TÜRKİYE tanıtımı, Türkiye markasıyla yayınlanarak büyük ilgi gördü.

Dünya Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) yanı sıra; Dünya Gençler Motokros Şampiyonası (MX2), Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonası (MXWOMEN) ve Avrupa Motokros Şampiyonası (EMXOPEN) final yarışları da Bitci MXGP TÜRKİYE’de yapıldı.

Dünya Motokros Şampiyonası’nın (MXGP) 2022 yılı şampiyonu Honda pilotu Tim Gajser oldu. Türkiye’de daha önce yapılan dört yarışı da kazanan Herlings’in yokluğunda Tim Gajser, bir yarış önceden şampiyonluğunu ilan etti. Yamaha’dan İsviçreli Jeremy Seewer ikinciliğini ilan ederken, Bitci MXGP TÜRKİYE yarışı dünya sıralamasının üçüncü sırası için büyük mücadeleye sahne oldu. GASGAS’tan İspanyol Jorge Prado, Yamaha’dan Fransız Maxime Renaux ve Hollanda’dan Glenn Coldenhoff arasındaki kıyasıya rekabeti Jorge Prado kazanarak üçüncülüğü kazandı. Markalar sıralaması ise Yamaha, Honda, GASGAS şeklinde gerçekleşti.

Dünya Gençler Motokros Şampiyonası’nda (MX2) ise, Tom Vialle ve Jago Geerts arasında yoğun şampiyonluk mücadelesini KTM’den Fransız Tom Vialle kazanarak 2022 MX2 Şampiyonu oldu. Yamaha’dan Belçikalı Jago Geerts’in ikinciliği aldığı MX2 sezonunda, üçüncülük yarışında gülen yarışçı GASGAS’tan Alman Simon Laengenfelder oldu. MX2 markalar sıralaması ise, Yamaha, KTM, GASGAS şeklinde tamamlandı.

Dünyanın en iyi motokrosçularının yarıştığı MXGP’nin Afyonkarahisar’daki finalinde sezonun 2022 yılının Dünya Kadınlar Motokros Şampiyonu (MXWomen) belli oldu. İlk üç sırayı Yamaha pilotları aldı. Hollandalı Nancy Van De Ven ilk kez şampiyon olurken, Hollandalı Lynn Valk ikinci ve Alman Larissa Papenmeier üçüncülüğü aldı. Markalar sıralaması ise Yamaha, KTM ve Kawasaki şeklinde gerçekleşti.

KTM takımından İspanyol Jose Butron, Avrupa Motokros Şampiyonu (MXOPEN) olurken, KTM’den Slovak Tomas Kohut ve Simon Jost ikinciliği ve üçüncülüğü paylaştı. Sezonun markalar liderliğini KTM alırken Husquvana ve Honda takip etti.

EMXOPEN’ın Türkiye etabına Türkiye’den katılan yarışçıların yükselişi sürüyor. Bu yıl ilk kez iki sporcumuz 8’inci ve 9’uncu oldu. EMXOpen TÜRKİYE etabına Türkiye'den katılan Mustafa Çetin 8’inci, Batuhan Demiryol 9’uncu, Ömer Uçum 11’nci,  Şakir Şenkalaycı 12’nci, Eray Esentürk 15’inci, Mevlüt Kolay 16'ncı, Volkan Özgür 17’nci, Burak Arlı 18’inci,  Emircan Şenkalaycı 19’uncu, Yiğit Ali Selek 20’nci, Murat Başterzi 21’inci, Tuğrul Dursunkaya 22’nci olarak yarışı tamamladı.

MXGP’nin en iyilerinin seçildiği MXGP AWARDS, şampiyonların belirlenmesinin ardından yapıldı. MXGP TÜRKİYE “Dünyanın En İyi Tanıtım” ödülünü alarak, Türkiye markasına katkısını gösterdi.

Dünyanın en iyilerine ödüllerinin verildiği gecede, üç ödül verildi. En iyi medya fırsatı Endonezya’ya, en iyi organizasyon Ernée’ye (Fransa) verildi. MXGP En İyi Tanıtım ödülü ise, Türkiye’ye verildi. Ödülü, Afyonkarahisar Valisi Doç.Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ve Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek birlikte aldı. Böylece, Afyon Motor Sporları Pisti “En İyi Pist”, “En İyi Padok” ödüllerinden sonra, Afyonkarahisar ve Türkiye de “En İyi Tanıtım” ödülünü alarak başarısını artırdı.

Gecede şampiyonlar kupalarını kaldırdı. Yamaha, tüm kategorilerde marka şampiyonu olurken, MXGP’de Honda Racing (Team HRC), MX2’de Redbull KTM, WMX’de ise Cares 71 Racing sporcuları şampiyon oldu.

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.