news-details

Fanuc, Avrupa rotasını çizdi

Robot, CNC ve Takım Tezgahı pazarlarındaki bilgi birikimi ve insan gücü ile dünya çapında lider Japon menşeli FANUC, Avrupa’daki konumunu güçlendiriyor. Enerji tasarruflu Roboshot enjeksiyon kalıplama makinelerine olan talebi karşılamak ve hizmet ağını daha da geliştirmek amacıyla FANUC, uzun vadeli yatırımlarının adımlarını attı. FANUC Europe Başkanı ve CEO’su Shinichi Tanzawa “Büyüme stratejimizin ilk adımı bölgedeki yeni ve genişletilmiş ofis binalarımız olacak. Mart 2022’ye kadar enerji tasarruflu Roboshot işlem hacmimiz de 200 milyon Euro’ya ulaşmış olacak.” dedi.

Robot, CNC ve Takım Tezgahı pazarlarında önemli bir paya sahip olan ve hâlihazırda Avrupa çapında enerji tasarruflu Roboshot enjeksiyon kalıplama makinelerini tanıtan FANUC Europe, bölgedeki konumunu güçlendiriyor. Şirket, enerji tasarruflu enjeksiyon kalıplama makinelerine olan talebi karşılamak ve hizmet ağını daha da geliştirmek üzere yatırım adımlarını attı. Avrupa CNC kontrolör ve takım tezgahları pazarının yaklaşık yüzde 20'sine sahip olan şirket, Roboshot dışındaki yatırımlarını da geliştirerek rakamı diğer bölgelerdeki gibi yüzde 60’ın üzerine taşımayı hedefliyor.

 

Lüksemburg’taki Avrupa merkezi dışında FANUC, TÜRKİYE dahil Avrupa’da 22 iştirake sahip. FANUC, CNC kontrolörleri, servo motorlar, endüstriyel robotlar, makineler ve tek kaynaktan Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IoT) çözümleri dahil temel unsurları tedarik edebilen fabrika otomasyonuna odaklanan tek şirket. Entegre otomasyon çözümlerine yönelik talep büyüdükçe, CNC’ler, makineler ve robotlar da artık “Bir FANUC çözümü” olarak sunuluyor. FANUC dünya çapındaki robot pazarına yüzde 20-30 oranında sahipken endüstriyel robot yelpazesi ile uzun zamandır faaliyet gösterdiği otomotiv pazarına da hakim durumda. Bu oran Amerika'da yüzde 50 ile oldukça ileri seviyede.

“Roboshot kullanımına yönelik Avrupa’da güçlü bir eğilim var”

Dünya çapında toplam 50 bin adet Roboshot kuran FANUC, tamamen elektrik tahrikli IMM’ler üretiyor. Shinichi Tanzawa’nın verdiği bilgiye göre FANUC elektrikli IMM’lere yönelik pazarın Japonya’da yüzde 90’lık payına sahipken Avrupa’da yüzde 30’lardaki pazar payıyla henüz olgunluk kazanmamış durumda.  Japonya’daki popülaritesi dikkate alındığında yüksek potansiyele sahip olan bu makinelerin Avrupa’da kullanımına yönelik de güçlü bir eğilim olduğunu söyleyen TanzawaBu nedenle Avrupa’da daha fazla kişiyi işe alıyor, tesislerimizi ve personel sayımızı genişletiyoruz” açıklamasını yaptı.

Euromap 77 standardıyla Robotshot stratejisi

IMM'lerin MES (Üretim Yürütme Sistemleri) entegrasyonundan faydalanmasını sağlayan Avrupa Plastik ve Kauçuk Makineleri Birliği aracılığıyla geliştirilen Euromap 77 standardı FANUC’un Roboshot IMM'lerinde sunuluyor. EUROMAP çalışma gruplarında aktif olarak yer alan FANUC, standardizasyonu müşterileri için önemli buluyor ve EUROMAP teknik tavsiyeleri dünya çapında kabul gördüğünden bir üretici olarak bu girişimin belirgin faydalarından yararlanıyor. Öte yandan FANUC, IMM sıkıştırma kuvvetini 450 ton üst sınırından 500 tona kadar yükseltme kabiliyetine sahipken daha büyük makineleri sürmek için gereken elektrik motorları kullanışsız hale geldiğinden sınırını yükseltmeyerek makinelerinde hidrolik sistemler kullanmıyor.

Güçlü yedek parça ve servis ağı

İstatistiklere göre bir kalıpçı 20 yıl, gece gündüz 24 saat, 365 gün Roboshot IMM kullanabiliyor. Robotik görüntüler için arızalar arasındaki ortalama süre (MTBF) ise 10 yıldan fazla. Bu uzun ömürlülük için tek gereksinim ise kurulum sonrası uygun bakım. FANUC makineleri uzun yıllar boyunca güvenilir çalışmalarıyla tanınmasına rağmen, zaman zarfında bazı yedek parçalara ihtiyaç duyuyor. Makinaların gelecekte iyi bir şekilde çalışmayı sürdürebilmeleri için hangi yedek parçaların gerektiğini öngörmek önemli. Müşterilerine yüzde 99,93 oranında yedek parça temin eden FANUC, yaklaşık 100 milyon Euro değerindeki yedek parçayı Avrupa merkezi olan Echternac/Lüksemburg ve diğer Avrupa iştiraklerinde bulunduruyor.  FANUC, müşterilerin hizmet taleplerine 21 saatten daha kısa sürede cevap verirken son derece hızlı teslimat sağlıyor.


Hibya Haber Ajansı