İmalat sanayiinde Haziran’da toparlanma devam etti

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) ve IHS Markit’in açıkladığı verilere göre; Haziran ayında imalat PMI 50 baz değerini aşarak 53,9 oldu ve büyüme pozisyonuna geçti.

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) ve IHS Markit’in açıkladığı verilere göre; Haziran ayında imalat PMI 50 baz değerini aşarak 53,9 oldu ve büyüme pozisyonuna geçti. Nisan ayında Covid-19 kaynaklı ekonomide durgunluk etkisiyle 33,4 olan imalat PMI endeksi, Mayıs ayında dipten bir miktar toparlanma ile 40,9 seviyesinde gerçekleşmişti. Üretimdeki belirgin artışa ek olarak yeni siparişler ve istihdamda artış gözlenirken, girdi maliyetleri anlamında ise yukarı yönlü baskı görülmektedir.

 

Nisan ayında oldukça şiddetli bir şekilde görülmüş olan Covid-19 etkileriyle beraber yaşanan ani durgunluk sonrasında, kapanma önlemleri gevşetildikçe toparlanma evresini geçirmekteyiz. Mayıs ayındaki kısmi toparlanma, Haziran’da normalleşme sürecine geçilmesiyle beraber artan fabrika aktivitesi çerçevesinde yerini genişlemeye bırakmıştır. Dış talepteki toparlanma da tamamen ekonomik açılmaların devamlılığına bağlıdır. Bugün Avrupa tarafında açıklanan imalat sanayi PMI’larda da Haziran ayında Almanya’da 45,2 ve Euro Bölgesi’nde 47,4 endeks değerlerini görüyoruz. Toparlanma olmakla beraber, fabrika aktivitesi halen daralma pozisyonunda kalmaya devam etmektedir.

 

Kaynak: TÜİK, İstanbul Sanayi Odası, IHS Markit, Bloomberg

 

İlk çeyrekte %4,5 oranında gerçekleşen ve bunun çok önemli bir kısmı da ilk 2 aydaki ekonomik faaliyetten gelen ekonomi için Covid-19 kaynaklı asıl darama etkisini 2Ç20 dönemine dair verilerde göreceğiz. Üretim ile beraber talep, istihdam ve ihracat bileşenlerinde ilerleme için ekonomilerin yeniden bir kapanmaya girmeden mevcut durumlarını muhafaza etmeleri ve normalleşmeyi sürdürebilmeleri önem arz etmektedir.

 

Recovery in the manufacturing industry continues in June…

 

According to the data announced by Istanbul Chamber of Industry (ISO) and IHS Markit; In June, manufacturing PMI surpassed the 50 base value to 53.9 and moved into a growth position. The manufacturing PMI index, which was 33.4 in April due to the stagnation effect in the Covid-19 originated economy, was 40.9 in May with some recovery from the bottom. In addition to the significant increase in production, new orders and employment increased, while upward pressure is observed in terms of input costs.

 

After the sudden stagnation with Covid-19 effects, which were seen quite violently in April, we are recovering as the closure measures are eased. The partial recovery in May has been replaced by expansion in the framework of the increasing factory activity with the normalization process in June. The recovery in foreign demand is completely dependent on the continuity of economic openings. In the manufacturing industry PMIs announced on the European side today, we see the index values ​​of 45.2 in Germany and 47.4 in the Euro Area in June. Although there is recovery, factory activity still remains in a narrowing position.

 

We will see the real shrinkage effect of Covid-19 originated for the economy, which was 4.5% in the first quarter and a very important part of it came from the economic activity in the first 2 months, in the data regarding the 2Q20 period. It is important for the economies to maintain their current status without re-entering closure and continue their normalization in order to progress in production, demand, employment and export components.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Okunma