img

Hibya ‘Ekonomi Sohbetleri’nde TOGG konuşuldu


Hibya Haber Ajansı stüdyolarında gerçekleşen programın moderatörlüğünü üstlenen İlkay Arıkan, TOGG’un Türkiye için iyi bir hamle olduğuna dikkati çekerek, “Otomotiv sektörünün dönüştüğü fosil yakıtlardan elektrikli araçlara geçiyoruz. Bambaşka bir teknoloji, bir dünya yaratılıyor.” ifadelerini kullandı.

Arıkan, Togg ile oyun kurucu olma ve oyuna bir şekilde dahil olma noktasında hamle başlatıldığını belirterek,” İnşallah geçmişte elektronikte yaşadığımız yanlışlıkları yapmayız. Çeşitli markalara yaptığımız otomotiv üreticisi ülkelerden biriyken kendi markamızla yer alabiliriz diye iyimser bir umuda sahibim.” dedi.

 

Otomotiv sektöründe yer almak için adımlar atılmasının önemli bir şey olduğunu söyleyen Ekonomist Dr. Can Pamir ise, sektörün sadece ekonomi ve finans açısından değerlendirilmemesi gerektiğini dile getirdi.

“Pazarlama süreçlerinin iyi yönetilmesi lazım”

Pamir, pazarlamanın finansa göre daha stratejik bir alan olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:

“Ürünün planlanmasından fiyatlanmasına dağıtımından reklamının yapılmasına kadar pazarlamanın alanı geliyor. Eğer TOGG’da hakikaten bütün pazarlama karmasının elamanları hatta daha da gelişmiş yöntemler dikkate alınarak hedefleneme yapılıyorsa başarılı olacaktır. ‘Cari açığımızın çok büyük bir kısmı otomotivden geliyor, biz de yerli araba üretelim’ mantığıyla böyle bir girişim yapıldıysa, başarı ihtimali yüksek olmayacaktır. Pazarlama süreçlerinin iyi yönetilmesi lazım.”

Satış potansiyeli yüksek ürünlerin üretim için tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Ekonomist Dr. Can Pamir, “Bir şeyi yaparım satarım yok. Eminim TOGG’un üretiminde yer alan uzmanlar da bunun farkında olarak yapıyorlardır. O zaman neden başarıya ulaşmasın? Çok da ciddi olumlu katkısı olur. Eğer böyle değilse insanların alışkanlıklarını değiştirmek, bilinen markalardan bilinmeyen markaya sadece Türk diye geçmek çok da kolay olmaz.” diye konuştu.

“Projeden anlımızın akıyla çıkabileceğini düşünüyorum”

Arıkan, Sakarya ve Bursa civarında dünyaya otomotiv yedek parçası üreten ara sanayinin var olduğunu söyledi.

Arıkan, “Türkiye’nin önde gelen grupları bu işe sermaye koydukları için, bizim burada teori çizdiğimiz stratejiyi uyguladıklarına inanmak istiyorum. Bu sektörler, bizim burada üretilen parçalar dünyanın dört bir yanındaki otomobil fabrikalarına gidip oralarda birleştirilip, ünlü markalar olarak bize geliyor. Dolayısıyla bu üretim pratiği doğru bir şekilde organize edilebilirse bizim alt yapıyla birlikte bu projeden anlımızın akıyla çıkabileceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Togg’un doğru bir şekilde üretilerek, bu alanda ivme yakalanabileceğini işaret eden Arıkan,  “Kore’ye gittiğim zaman, dış piyasaya vermedikleri limuzin benzeri arabalar olurdu. Bütün şirket yöneticileri, kamu yöneticileri bunları kullanırdı. Dolayısıyla biz de 60’larda ilk yerli arabasının prototipini üreten ve seri üretime geçip hızla yol alan bir ülke olarak bu üretim gücünün yakalanabileceğini düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

“Neden bizim cumhurbaşkanımız, özel üretilmiş bir Türk arabası kullanmasın?”

Ekonomist Dr. Can Pamir TOGG’un Cumhurbaşkanı için bir limuzin üretebileceğini belirterek,  “Amerika’ya gittiğinizde Amerikan başkanı Amerikan arabası kullanır, İngiliz başbakanı Jaguar kullanır. Almanya başbakanı, Mercedes kullanır. Neden bizim Cumhurbaşkanımız, özel üretilmiş bir Türk arabası kullanmasın? Bu çok da güzel örnek ve motivasyon teşkil eder. O arabanın diğer insanlar tarafından kullanılması için TOGG’da böyle bir pazarlama motivasyonu olarak neden kullanılmasın?” ifadesine yer verdi.

Moderatör Arıkan, TOGG’un başarılı olması konusunda iyi dileklerde bulunarak, “İnşallah çabuk ve herkesin ulaşabileceği uygun fiyatlı bir araba olarak hem bizim dile getirdiğimiz hislere hem de ülkemizin cari açığının azaltılması konusundaki katkısını sağlayan bir dönem olur.” sözlerine yer verdi.

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.