news-details

Tarım dışı istihdam verisi izlenecek

Piyasa Gündemi

Son günlerdeki açıklama ve adımlar ABD – Çin ilişkilerine dair gelişmeleri tekrar gündeme taşırken, artan vaka sayıları ve ikici dalga endişeleri önemini korumaya devam ediyor. Küresel ekonomilerde verilerde gözlenen toparlanma devam etse de mevcut risk ve endişeler risk iştahı ve piyasaların dalgalı bir seyir izlemesine yol açıyor. Bugün ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verisi oldukça önemli olacaktır. 
    
Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    12:00 Euro Bölgesi – İşsizlik Oranı Önem: Yüksek
•    15:30 ABD – Tarım Dışı İstihdam Raporu Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Artan vaka sayıları ve ikinci dalga endişeleri hisse piyasaları üzerinde baskı oluştururken, toparlanma kaydeden ekonomik veriler ise piyasaları destekleyen tarafta kalmaya devam ediyor. Küresel hisse piyasalarında dün dalgalı bir seyir izlenirken, BIST-100 Endeksi kâr satışlarının etkisiyle dün günü %1,04’lük düşüşle 115.315 seviyesinden tamamladı. ABD borsaları günü karışık kapanışlarla tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı bir açılışla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 6,85 – 6,86 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 6,84’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100 Endeksi son ayların en sert düzeltmelerinden birini yaptı. Gün içinde en yüksek 117.357’yi gören endekste kapanış bu seviyenin yaklaşık 2 bin altından 115.315’ten gerçekleşti. Mayıs ayından beri takip ettiğimiz kısa vadeli trendimiz bugün itibari ile 115.100 civarında bulunurken, mart ayından beri devam eden ana trendimiz 112.700 civarında bulunuyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu iki trend üzerinde kalındığı sürece geri çekilmeler sınırlı düzeltmeler olarak izlenebilir. Yukarıda ilk direncimiz 116.300 iken bu seviyenin üzerinde alımlar yeniden hız kazanabilir. Dün gün içinde görülen 117.357 ise bu seviye sonrasında izleyeceğimiz ara direncimiz olacak.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı