img

Goodyear, konsept lastiğini görücüye çıkardı


Goodyear'in 20 lastik bileşeninden oluşan kamyon lastiğinde 15 özel malzeme yer alıyor. Yakıt verimliliği açısından "A" sınıfı etiketli konsept lastiği, yakıt tasarrufu da sağlıyor.

Lastiklerde bileşimin güçlendirilmesi ve lastiğin sırt ömrünün uzatılması için kullanılan karbon siyahı, çeşitli petrol veya kömür katranı ürünlerin  yakılmasıyla elde ediliyor.

Söz konusu konsept lastiğinin içeriğinde, bitkisel yağ, kullanım ömrünün sonuna gelmiş lastik piroliz yağı, karbondioksit yakalama ve dönüştürme ile düşük karbonlu metan piroliz işleminden üretilen 4 karbon siyahı yer alıyor.

Konsept lastikte bulunan petrol bazlı yağların bir kısmının yerine kolza yağı kullanılıyor. Kolza yağı, lastiğin kauçuk bileşiminin değişen sıcaklıklar karşısında esnekliğini korumasına yardımcı olduğundan, biyolojik bazlı kolza yağının kullanılması, şirketin petrolden türetilen yağları 2040 yılına kadar üretim süreçlerinden tamamen çıkarma hedefiyle öne plana çıkıyor.

Yol tutuşunu artırmak ve yakıt tüketimini azaltmak için lastiklerde sıklıkla kullanılan malzemeler arasında yer alan silisyum, pirinç üretiminin çoğunlukla çöp toplama tesislerine gönderilen bir yan ürünü olan pirinç çeltiği külünden üretilen yüksek kaliteli özel bir türü içeriyor.

İçeriğinde kullanılan polyester ise plastik şişelerden ve diğer plastik atıklarından, polyesterin baz kimyasallarına geri döndürülmesi ve lastik üretimine uygun ve yeniden kaplanabilirlik kalitesini artıran sanayi tipi polyester haline getirilmesiyle polyester geri dönüşümü gerçekleştirilerek üretiliyor.

Gelecek yıllarda konsept lastiği, ağa bağlanarak çeşitli lastik sağlığı parametrelerini izlemek için kullanılabilecek uygulamayla atıkların azaltılmasının yanı sıra ideal lastik basıncı ve lastik durumunun sağlanmasıyla verimliliğin artırılmasını sağlama potansiyeline sahip olacak. Böylelikle lastiğin durumunun izlenmesi, yenilenip yenilenmeyeceğini belirleme konusunda önemli bir etken olarak döngüselliğe katkı sağlayıp, verimliliği artıracak.

Sürdürülebilir malzemelerden üretilmiş, düşük yuvarlanma direnci sağlayan, tamamen yeniden kaplanabilen Goodyear total mobility çözümü sayesinde, lastik sağlık takibi uygulamasına bağlanma imkanı sunan lastikler, döngüsellik ve iklim üzerinde olumlu etkiye sahip olma potansiyeliyle öne çıkıyor.

Goodyear Ticari Çözümler Birimi Başkan Yardımcısı Gregory Boucharlat, şu bilgileri paylaştı:

''Goodyear total mobility çatısı altında geliştirdiğimiz entegre ürünlerimiz ve mobilite çözümlerimiz, müşterilerimize zorlu taşımacılık pazarında daha fazla destek sağlayabilir ve kendi sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olabilir. Goodyear, iş ortaklarımızın daha rekabetçi, daha verimli ve daha sürdürülebilir olma konusundaki hedef ve beklentilerine yardımcı olan ürün ve çözümler geliştirmek için çalışıyor.''

 

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.