img

Fx piyasalar


 

USD/TRY: ABD'de dün açıklanan perakende satışlar verisi beklenenden yüksek geldi. Fiyatlamalar tarafında ise ABD borsalarında satış vardı. Bu sabah da vadelilerde zayıf bir görüntü varken, Asya varlıklarında baskı gözleniyor. 200 günlük ortalamasın yaklaşan ve buradan tepki verme eğilimi gösteren Dolar endeksi (DXY) ise kısmen de olsa toparlama çabasında. Yurtiçi tarafa bakıldığında; Dolar/TL'de yatay hareketler devam ederken, kur bu sabah 18,60'ın hafif üzerinde. Şu aşamada dar batta hareketin sürmesini beklerken, olası yükselişlerde 18,6360 ve 18,6500 bölgeleri yakın direnç olarak takip edilebilir. Destek bölgelerinde de 18,5800 olan 20 günlük ortalama ve 18,5670 izlenebilir. Bugünkü ajandada Fed üyelerinin konuşmaları, ABD'de yeni işsizlik başvuruları ve inşaat izinleri, Euro bölgesinde TÜFE rakamı ve ECB yönetim konseyi üyesi Villeroy'un konuşması var. Yurtiçinde ise TCMB tarafından haftalık DTH, rezerv ve sermaye hareketleri istatistikleri yayımlanacak.


EUR/USD: ABD'de son açıklanan ılımlı verilere karşın dün perakende satışlar verisi beklentilerin üzerinde geldi. Bununla birlikte, Fed yetkilileri tarafından yapılan faiz artışlarını azaltmak için erken olduğu söylemleri bir miktar iştahı azaltıyor. Diğer taraftan, şahin üyelerden verilere bağlı olarak faiz artış temposunu 50 baz puana düşürmeyi değerlendirdikleri mesajları geliyor. Bir yandan Fed'in faiz artış hızını yavaşlatabileceği tartışılırken ECB tarafında da resesyon riskine bağlı olarak faiz artışı boyutunun 75 baz puandan 50 baz puana indirilmesi değerlendiriliyor. Buna rağmen 15 Aralık'ta verilecek karar öncesi enflasyonun yine yukarı yönlü sürpriz yapması beklentileri değiştirebilir ki bugün Euro Bölgesi'nde açıklanacak enflasyon verisi önemli. 200 günlük ortalamasında hareket eden paritede ise teknik seviyelere bakıldığında 1,0465 seviyesi direnç olarak takip edilebilir. Öte taraftan, olası düşüşlerde 1,0325 seviyesi destek konumunda.


XAU/USD: Dün 1.770 - 1.785 arasında hareket eden Ons Altın günü 1.774 seviyesinde tamamladı. Dün ABD'de olumlu perakende satışlar rakamları takip edilirken, piyasalarda risk alma iştahı azaldı. Bu sabah da risk iştahındaki zayıflık sürerken, dün hafif ekside kapatan değerli maden satıcılı. Teknik olarak kısa vadeli göstergeler günün geri kalanında da Ons Altın'da baskının sürebileceğine işaret ederken, 1.780 direnç bölgesi aşılmadıkça 1.745 seviyesine kadar düşüş görülebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.