img

Fx piyasalar


 

USD/TRY: Dün ABD'de açıklanan yıllık ÜFE verisi, beklentinin 0,4 puan altında açıklanarak %8 olarak gerçekleşti. Bu durum ABD'de dezenflasyonist sürecin başladığı beklentisiyle piyasaları destekledi. Fed yetkililerinin fiyat artışlarının geniş tabanlı bir biçimde azaldığından emin olmak istediklerini ve faizleri arttırmaya devam edeceklerini belirtmeleri ise piyasaları rahatsız etmedi. Öte taraftan, Polonya'da düşen füzenin ardından, ülke NATO'yu acil toplantıya çağırdı. Buna karşılık Rusya saldırıdan sorumlu olmadığını belirtti ve Biden, füzelerin Rusya'dan atılmış olma ihtimalini düşük gördü. Bu kapsamda ABD borsaları, haber akışı sırasında da artı bölgede kalmaya devam etti. Bununla birlikte Dolar'da da küresel çapta baskı sürüyor. Dolar/TL'de  ise  18,60 bölgesinde yatay hareketler devam ediyor. Kurda mevcut hareketin devam etmesini beklerken olası yükselişlerde 18,6350 ve 18,6650 direnç bölgeleri olarak izlenebilir. Destek seviyeleri olarak  da 18,5660 ve 18,5390 takip edilebilir. Veri takvimine bakıldığında; bugün ABD'de perakende satışlar, kapasite kullanım oranı ve sanayi üretimi izlenecek. Türkiye'de 14:30'da konut fiyatları endeksi izlenecek. İngiltere'de bu sabah Ekim ayı TÜFE aylık bazda %2 olarak açıklandı. (Beklenti %1,7 idi.)


EUR/USD: ABD'de geçen hafta açıklanan TÜFE sonrası, dün ÜFE de benzer şekilde beklentilerin altında artış kaydetti. Böylece son açıklanan enflasyon verileri, Fed'in faiz artırımlarını yavaşlatacağına dair beklentileri destekledi. Ancak bazı Fed yetkilileri veriler karşısında hala enflasyonda hedefe ulaşılmadığını ve faizlerin artırılmaya devam edilmesi gerektiğini vurguluyor. Diğer taraftan Polonya'nın bir köyüne füzenin isabet etmesi sonrasında jeopolitik haber akışı takip ediliyor. Füzenin Rusya'dan fırlatılmış olma ihtimaline ise Rusya'dan yalanlama geldi. Bugün ECB ve Fed yetkililerinin konuşmaları, enflasyon verileri ardından tüketici davranışına ışık tutacak ABD perakende satışlar verisi takip edilecek. EURUSD paritesi ise yatay hafif artıda seyrederken 1,0430 ve 1,0450 seviyeleri sıralı dirençler olarak takip edilebilir. 1,0280 destek seviyesinin altına sarkma yaşanması durumunda ise 1,0240 bir sonraki yakın destek olarak izlenebilir.


XAU/USD: Dün 1.767 - 1.786 arasında hareket eden Ons Altın günü de 1.778 seviyesinde tamamladı. ABD'de açıklanan ÜFE'nin beklentilerin altında gelmesinin ardından ABD piyasaları gün içinde yükselişler kaydetse de Ons Altın yatay bir seyirde tamamladı. Bugüne bakıldığında ise jeopolitik taraftaki haber akışı takip edilirken, ABD perakende satış rakamları öncesinde Ons Altın baskı altında. Şu aşamada söz konusu veri oynaklık yaratabilecekse de Fed'e yönelik agresif beklentilerin azalması değerli madeni desteklemeye devam edebilir. Teknik olarak da 1.753 seviyesi gün içinde destek olarak çalışması muhtemel bölge olarak öne çıkıyor. Diğer yandan, 1.780 seviyesinin kırılması durumunda 1.800 bölgesine doğru ivmelenme gözlenebilir.

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.