img

Fonangels, tek seferde 18,8 milyon TL'lik yatırım topladı


Girişimcilerin projelerine yatırımcı bulmasına aracılık eden Fonangels Kitle Fonlama Platformu, dijital bir finansal teknoloji (Fintech) projesini kitle fonlamasına sundu. Fonangels, Macellan firmasına ait Alternatif SuperApp'e 18,8 milyon TL'lik yatırım toplayarak; Türkiye'de bu alanda şimdiye kadarki tek seferde toplanan en büyük fon hedefine ulaştı. Fonlama neticesinde 1.563 kişi Alternatif SuperApp'e yatırım yaparak projenin ortağı oldu. 

Öğrenci ve ev hanımları da birer yatırımcı olabilir 

Konuyla ilgili şirketin yaptığı yazılı açıklamada aşağıdaki bilgilere yer verildi: 

“Dijital çağ her şey gibi yatırım araçlarını da değiştirdi. Eskiden yatırım dendiğinde akla döviz, altın veya gayrimenkul gelirdi. Şimdilerdeyse yatırımcılar; kısa zamanda yüksek kar getirisi sunmasından ötürü girişimcilerin projelerine ortak olmayı tercih ediyor. Bu amaçla 2021 yılında kurulan Fonangels Kitle Fonlama Platformu, kısa sürede Türkiye'deki birçok projeye yatırım topladı. Son olarak bir dijital cüzdan uygulaması olan Alternatif SuperApp adında mobil uygulama için fonlama açan Fonangels Kitle Fonlama Platformu, her kesimden vatandaşın yatırımcı olabilmesini mümkün kılıyor. Öğrenci ve ev hanımları da dâhil olmak üzere imkanları ölçüsünde yatırım yapmak isteyen herkes Fonangels Kitle Fonlama Platformu aracılığı ile girişimci projelerine ortak olabiliyor. Platform; Sermaye Piyasası Kurulu, Merkezi Kayıt Kurumu ve Takasbank aracılığıyla, devlet güvencesinde girişimci ve yatırımcıları buluşturuyor.” 

“Kitle fonlamasında 2.0 dönemi başladı” 

Fonangels Kitle Fonlama Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Kuş, kitle fonlama sektöründeki yeniliklerle ilgili şunları söyledi:  

'' Alternatif SuperApp projesine tek seferde 18,8 milyon TL'lik yatırım topladık. Bu Türkiye'de kitle fonlaması alanında bir rekordur. Artık kitle fonlama sisteminde yeni döneme geçildiğine ve kitle fonlama 2,0’ın konuşulması gerektiğine inanıyoruz. Kitle fonlama 2.0 dendiğinde ise temelde birkaç unsurun ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Bunlardan ilki; kitle fonlamaya artık sadece startup projeleri değil belirli aşamaya ve sermayeye ulaşmış projeler de dâhil oldu. Bu tarz projeleri ve fonlamaları da önümüzdeki süreçte daha fazla göreceğimize inanıyoruz. İkinci olarak bu tarz şirketlerin kitle fonlamaya dâhil edilmesi ile beraber şirket çalışanlarının da şirkete ortak olması sağlanmış oluyor. Normalde sadece kuruluş aşamasında co-founder olarak adlandırılabilecek kişiler projeye ya da işe ortak olabiliyordu. Bizler fonangels ekibi olarak kitle fonlamaya yeni bir soluk getirdik ve bu fonlama ile beraber şirket çalışanlarının da şirkete ortak olmasını sağladık. Dahası yatırımcılar birer marka elçisi haline geldiler. Bir başka unsur olarak da klasik kitle fonlama yöntemleri bir araya getirildi. Önceden paya dayalı ve ödül temelli kitle fonlama yöntemleri ayrı ayrı kullanılırken şimdilerde yatırımcılara kar elde etmenin yanında; yatırımcısı olduğu şirketten indirimli ürün alma imkânı sunuldu. Son olarak da klasik kitle fonlama turlarında projeler genellikle ülke sınırları içerisinde fonlanırken, bu yatırım turu ile beraber yurt dışından da pek çok kişi yatırım yaparak kitle fonlamasının uluslararasılaşmasını sağladı. Böylelikle her girişimcinin ilk hayalleri arasında yer alan küreselde unicorn olma hedefi yönüne çok önemli adımlar atıldı.'' 

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.