news-details

Çin, ülke çapında 448 otomatik meteoroloji gözlem istasyonu kurdu

Çin’in güneybatısında bulunan Sichuan eyaletindeki yoksul kasabalardaki 448 otomatik meteoroloji gözlem istasyonuna verilerin başarıyla yüklenmesiyle birlikte istasyonların ülke genelindeki bin 185 yoksul kasabanın tamamını kapsadığı bildirildi. Çin’in yer gözlem istasyonu ağı inşasında kaydedilen ilerleme, yoksul kasabalardaki otomatik meteoroloji gözlem istasyonlarının sayılarının azlığı ve meteorolojik afetleri izleme kapasitesinin zayıflığı gibi sorunlara da çözüm getirdi. Bu sayede, yoksul kasabalarda afet önleme çalışmalarına güç katılırken, halkın can güvenliğinin korunması ve yaşam koşullarının iyileştirilmesinin yanı sıra üretimin artmasına ve ekolojik ortamın düzeltilmesine zemin hazırlandı.
 
Çin’in yoksul bölgelerinin çoğu, yaylalar veya dağlık bölgelerde yer alıyor. Söz konusu bölgelerde sıklıkla meydana gelen şiddetli yağış ve dolu gibi meteorolojik afetler, büyük zarara yol açıyor. Dolayısıyla gözlem ve ön uyarı sistemlerinde karşılaşılan zorlukların giderilmesi ve afetle mücadeledeki boşlukların doldurulması, yoksullukla mücadele çalışmalarında zafer kazanılması için büyük önem taşıyor.
 
İstasyonlar, hava ile ilgili verileri topluyor
 
Çin Meteoroloji İdaresi tarafından 2016’da yayımlanan “Yoksullukla Mücadele Meteoroloji Eylem Planı (2016-2020)” doğrultusunda, ülke genelindeki yoksul kasabalarda otomatik meteoroloji gözlem istasyonlarının inşasına başlandı. İstasyonların başlıca görevleri, hava sıcaklığı, nem oranı, yağışlar, rüzgârın yönü ve hızı gibi konularda veri toplamak.

Meteoroloji gözlem istasyonlarının inşasına hız verilirken, ilgili kurumlar ile yerel düzeydeki yoksullukla mücadele birimleri de yoksul nüfusun istihdam sorununu çözmek için meteorolojik gözlem ve yoksullara yardım amaçlı yeni kamu yardım görevleri oluşturdu.
İstatistiklere göre, Tibet Özerk Bölgesi, İç Moğolistan ve Sichuan dâhil 8 eyalet ve bölgede bin 248 söz konusu yeni görev kuruldu.
 
Bu yıl Çin'de sel sezonuna girilmesinden bu yana Chongqing kenti ile Jiangxi, Anhui, Hubei, Hunan ve Guizhou eyaletlerindeki otomatik meteoroloji gözlem istasyonları, yüksek hassasiyette gözlem, doğru uyarı ve bilimsel yönetişim gibi özellikleri sayesinde selle mücadele ve kurtarma çalışmalarında önemli rol oynuyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı