news-details

AB’ye mobilya ihracat hızlandı

AKAMİB ihracatında yüzde 65 paya sahip mobilya ihracatı yüzde 1,2 artışla 43,5 milyon dolar olurken, en çok ihracat yapan ili Kayseri, Temmuz yüzde 41 artışla 39 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Pandeminin en ağır yaşandığında bile ihracatı düşmeyen defne, adaçayı, mantar tarzı bitkilerin bulunduğu orman tali ürünleri sektörü Temmuz ayında 48'lik artışla en çok gösteren sektöre, ilk 7 ayda da yüzde 37 artışla 23 milyon dolarlık orman tali ürünleri ihracatı gerçekleşti.

Evde vakit geçirmek mobilyaya talebi artırdı, Fransa'ya ihracat yüzde 100 arttı

En önemli ihracat partnerlerimizden Avrupa Birliği'nde toparlanmanın taleplerini artırdığını söyleyen AKAMİB Yönetim Kurulu Başkanı Onur Kılıçer, “Pandemi döneminde uzun süre evde kalanların ilk işi mobilyalarını değiştirmek oldu. Temmuz Fransa'ya olan ihracatımız yüzde 100'e yakın oranda, Almanya'ya olan ihracatımız da yüzde 60 arttı ”dedi.

Salgının yoğun olarak hissedildiği ABD'ye olan ihracat artışının Temmuzda 68 oranında olduğunu belirten Kılıçer, “İsrail, Suudi Arabistan, Romanya gibi pazarlarda da sunum sevindirici. En büyük pazarımız Irak, İtalya ve Mısır'da hala artışadı. Kısa sürede buradaki talebinde artacağını ve ihracat rakamlarımızın eskisinden de iyi olduğunu düşünüyoruz ”şeklinde konuştu.


Hibya Haber Ajansı