news-details

TL varlıklar yara sarmaya çalışacak

Geride bıraktığımız haftada yurtdışı piyasalar göreceli olarak sakin bir performans sergilerken yurtiçinde ise swap faizlerindeki sert sıçanın ardından TL birkaç çıkış hız kazanması belirgin bir negatif ayrışmayı beraberinde getirdi. Sert değer kayıpları potansiyel karşılığında potansiyel yaratırken bunun ne ölçüde gerçekleşebileceğini takip edeceğiz. TL'de değer kayıplarının sürmesi durumunda ise bunun Ağustos 2018'de olduğu gibi piyasaların geneline yayılan bir etki yaratabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Böyle bir senaryo Avrupalı ​​Türkiye portföyleri önünde göz önünde bulundurulduğuna özellikle de negatif bir tablo ortaya koyabilir. Haftanın devamında ise içeride cari işlemler dengesi ve sanayi üretimi gibi rakamları takip edeceğiz.

 

BEKLENTİLERİMİZ

 

Borsa İstanbul tepki alımları ile destek arıyor. % 6'ya yakın değer kaybettiği haftada 985 puana kadar geri çekilen BIST-100 endeksi özellikle dolar bazında ulaşılan seviyeler ve teknik bölgeden gelen tepki alımları ile kapanışı 1060 puanın üzerinde başka başardı. Sert değer kayıpları endeksin dışından ayrışmasına neden olurken aynı zamanda kısa vadeli görünümü de önemli bozmuş durumda. Yine de endeksin Mart-Temmuz arasındaki yükselişin% 50 Fibonacci düzeltme seviyesi olan 1015 seviyesinin üzerinde oldukça iyi buluyoruz. Bu hafta 1079 puanın aşılarak 200 günlük hareketli ortalamanın geride bırakılması endeksin daha iyimser bir performans sergilemesine yardımcı olabilir.

 

 

Teknik Analizde Öne Çıkanlar

Hisse

RSI

İtme

MACD

PSAR

ASELLER

AL

AL

AL

AL

GÖZDE

AL

AL

AL

AL

NETAS

AL

AL

AL

AL

YELEK

AL

AL

AL

AL

 

 

EUR / USD yeni haftaya 1,18 sınırında başlıyor. ABD'de ilk göstergelerin işaret ettiğinin öngörüldüğünün aksine, güçlü bir tablo ortaya koyması doların haftanın son işlem gününü daha güçlü bir zeminde geçirmesini sağladı. Bu denemede verilerinin ardından paritenin 1,18'in altını test gördük. Ancak bu sorun EUR lehine görünümü ifade etmek için yeterli oldu düşünmüyoruz. Öyle ki, Trump'ın imzaladığı kararnamelere teşvik paketinde henüz sağlanamamış olması, faizler arasındaki makas ve merkez bankalarının duruşu EUR'nun gücü korumasını sağlamak için yeterli görünüyor.

 

TL volatil vadede destek bulmaya çalışıyor. Tarihi zirvesine yükselen USD / TL'de volatilite ise son derece yüksek seyrediyor. Öyle ki, işlem bandının günlük bazda 30 kuruşa kadar görebiliyoruz. Piyasalar dengeye oturmadan önce volatilitenin kısa vadede yüksek kalabileceğini düşünüyoruz. Öte yandan, TL'deki sert değer kayıpları sonrasında Merkez Bankası'nın attığı sıkılaştırma ile bankalararası piyasalarda gecelik faizler ise% 9,5'e kadar yükseldi. Bankalar konusunda bankalara karşı likidite piyasasında TCMB likidite yönetimi piyasa yapıcı bankalara düşürdüğünü açıklarken haftalık vadede repo ihalesi ile fonlama da sağlamadı. TL'de volatilitenin sürmesi durumunda Merkez Bankası'nın bu hafta da benzer yazı atmaya devam görebiliriz.

Ons altın zirveden uzaklaşıyor. Yılın başından bu yana değer kazanımı% 35'e yakın seyreden ons altın 2075 dolara kadar yükseldiği haftayı bu seviyenin açıkça altında tamamladı. Geri çekilmede özellikle ABD istenen rakamlarının beklentilerinden daha iyi bir tablo ortaya koyması etkili oldu. Ancak altın haftayı% 3 civarında değer kazanımı ile tamamlarken arka arkaya dokuzuncu haftayı da yükselişle kapatmış oldu. Her ne kadar şimdilik çok ciddi bir baskı oluşmasa da sert yükselişlerin ardından teknik görünüm kısa vadede düzeltmenin devam edebileceğine yönelik sinyaller büyümeye başladı. Bu saati 2000-2010 dolar bandını ilk destek olarak görüyoruz.

 

 

Kaynak ÜNLÜ Menkul
Hibya Haber Ajansı