img

Bakan Varank: “Dünyanın en teknolojik gemileri tersanelerimizde üretiliyor”


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Yalova’daki Tersan Tersanesi’ni ziyaret ederek, üreticilerle bir araya geldi.

Tersaneler bölgesinde incelemeler yapan Bakan Varank, Türkiye’yi katma değerli üretim, yatırım, istihdam ve ihracat ile büyütmeyi amaçladıklarını belirterek, “Bu bölge de bundan 20 sene önce bataklık bir alandı. Burada hiçbir tesis yoktu. Hiçbir üretim yoktu ama 20 senede burası dünyanın en teknolojik gemilerini yapan tersaneler bölgesi haline geldi.” dedi.

Bakan Varank, balıkçı gemisini hakkında, “İçerisinde 150 kişinin yaşadığı ve günlük 450 ton balığı yakalayıp işleyebilen, dört saat içerisinde işledikleri balığı dondurup daha sonra taze bir şekilde kıyıya ulaştıran ya da kıyıya yanaştığında pazarlara ulaştıran bir teknolojik harikadan bahsediyoruz. Kaptan kamerasına oturduğunuzda adeta bir uzay üssündeymiş havası ve hissini de yakalayabiliyorsunuz.” diye konuştu.

Bakan Varank, çalışmalarından dolayı Tersan Tersanesi çalışanlarını tebrik ederek, “Türkiye'nin denizaltılarında kullanılan torpidoların atıldığı en nitelikli burun kısmının üretimi Yalova'da gerçekleştirilmişti. Balıkçı gemilerinin törenlerine daha önce katılmıştık. Gerçekten balıkçı gemilerinin, bu kadar kabiliyetli gemilerin burada yapılması bizim açımızdan gurur verici.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’deki ilk kruvazör gemisinin Tersan Tersanesi’nde inşa edildiğini hatırlatan Bakan Varank, “Biz, geleceğin trendlerinin ne olduğunun farkındayız. O alanlara yatırım yapıyoruz ve dünyanın en teknolojik gemilerini üreterek ülkemizi kalkındırmaya devam edeceğiz.” dedi.

“Kuzey Pasifik’in zor şartlarında çalışacak”

Tersan Tersanesi Genel Müdürü Mehmet Gazioğlu, arktik kurallara göre yapılan balıkçı gemisinin Kuzey Pasifik’in zor şartlarında çalışmak üzere dizayn edildiğini belirterek, "108.2 metre boyunda, 19 metre genişliğinde bir balıkçı gemisi. Yapmaktan keyif duyuyoruz, bu ülkenin sevinci de bizlerle beraber paylaştığını biliyoruz, gururlanıyoruz." şeklinde konuştu.

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.