img

Akıllı üretimin beyninde endüstriyel haberleşme var


Teknolojinin yaşadığı evrimsel süreçler otomasyon sistemlerinde de devrimsel değişimleri beraberinde getiriyor. Bunların başında gelen üretim teknolojileri ise hızlı, verimli ve müşterilerin ihtiyaçlarına yönelik özelleştirilebilir esnekliği karşılayabilmesi ile Sanayi 4.0’daki yerini alıyor. Üretim bantlarını bu kadar akıllı hale getiren veri iletişiminin arkasında ise endüstriyel haberleşme teknolojileri yer alıyor.

Fabrikaların giderek akıllandığı modern çağda endüstriyel haberleşme sistemleri olmadan tam verimli bir üretim bandının oluşturulamayacağını belirten CLPA (CC-Link Partner Association) Türkiye Müdürü Tolga Bizel, şu açıklamalarda bulundu:

“Artık müşteri gereksinimleri gittikçe çeşitlenerek artıyor. Artan rekabetle birlikte ürünlerin yaşam döngüleri kısalmaya başlıyor. Bu kompleks düzeni en doğru şekilde optimize edebilmek ancak doğru veri alışverişi ve iletişim ile mümkün hale geliyor. Üretime dahil olan tüm aktörler birbirleriyle iletişim halinde olduğunda, ki bunu endüstriyel haberleşme sistemleri sağlıyor, işte o zaman süreç en hızlı ve üretken şekilde ilerliyor. Haberleşme protokolleri vasıtasıyla bilgi alışverişi yapabilen makineler hem çeşitliliğe cevap verebiliyor hem de üretkenliği koruyor. Tüm bunların sonucunda ise üretim süresi, maliyetler ve üretim için ihtiyaç duyulan enerji miktarı düşerken üretimin kalitesi ve miktarı da artış gösteriyor.”

Türk sanayisinin geleceğin fabrika anlayışı içinde yer alması ve potansiyelini küresel standartlara ulaştırabilmesi için dijital dönüşüm yatırımlarına hız kazandırması gerektiğinin altını çizen Bizel, “Toplanan yüksek miktardaki sensör verisi, özelleştirilebilir ürün/hizmet skalası için artık şart. Sanayi 4.0’a uyumlu fabrikalar için geliştirilen CC-Link IE TSN ise bu anlamda çok önemli. Çünkü ileri teknoloji ürünler ve uygulamaların potansiyelini açığa çıkaran kapsamlı bir protokol olan CC-Link IE TSN; hızı, güvenliği, yüksek bant genişliği ile fark yaratıyor. İşletmelerin süreçlerinin optimize edilerek iyileştirilmesine ve rekabet gücünün artırılmasına katkıda bulunan bu protokol, 10 kat daha hızlı olmasıyla da uçtan uca dijital sinyal bütünlüğünü iyileştiriyor. Zaman Duyarlı Ağ (TSN-Time Sensitive Network) teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olan bu teknoloji ile fabrikalarda esneklik ve verimlilik gücü maksimuma çıkıyor” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.