img

“Afyonkarahisar İhracatının Yıldızları Ödül Töreni” gerçekleşti


Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO)’nın ev sahipliğinde Ege İhracatçı Birlikleri ve Dünya Gazetesi iş birliği ile düzenlenen  “Ege İhracat Buluşmaları-Afyonkarahisar” toplantısında , “Afyonkarahisar İhracatının Yıldızları Ödül Töreni” gerçekleşti.

ATSO’da  gerçekleşen Afyonkarahisar İhracatının Yıldızları Ödül Töreni’nde  2021 yılında en çok ihracat yapan 5 firmaya ödül verildi. 2021 yılında Afyonkarahisar’ın ihracatta birinci olan firması Şuayp Demirel olurken, Emek Mermer Sanayi ve Ticaret A.Ş. ikinci oldu.

Afyonkarahisar’dan en çok ihracat yapan firmalar listesinde Kara Mermer Sanayi  ve Ticaret Limited Şirketi üçüncü oldu. Tureks-Gm Mermer Granit Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi dördüncülük ödülünü alırken, Aymar Doğal Taş Madencilik Dış Ticaret Limited Şirketi firması beşinci sırada yer aldı.

Ödül töreninde konuşan Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Türk ekonomisindeki 2022 yılının ilk iki çeyreğindeki büyüme rakamlarının işveren ve çalışanları mutlu etmediğine dikkati çekti.

Eskinazi, “Enflasyonun etkisiyle hormonlu bir büyüme olduğuna inanıyoruz. İş gücünün bu büyümeden aldığı payın 1998 yılı seviyelerine düşmesi düşündürücü bir husus. Bu büyüme rakamları ne işvereni, ne de çalışan kesimleri mutlu etmedi. Böyle devam ettiği takdirde sosyal barışı sürdürmemiz çok kolay olmayacak. Yüksek enflasyon rakamları toplumun alım gücü yanında ahlaki değerlerini kemirmeye devam ediyor” diye konuştu.

Türk ihracatçısının euro/dolar paritesinde euro aleyhine yaşanan değişimden olumsuz etkilendiğine vurgu yapan Eskinazi, Türk ihracatçısının pariteden kaynaklı kayıplarının 7 milyar doları aşmış durumda olduğunu aktardı. 

Afyon’dan en çok ihracat yapan 5 firmanın şehrin toplam ihracatından yüzde 20 pay aldığı bilgisini paylaşan Eskinazi, “Afyonlu ihracatçılarımız 2021 yılında ihracatlarını yüzde 18’lik artışla 323 milyon dolardan 381 milyon dolara taşıdılar. Madencilik sektörü 247 milyon dolarlık ihracatla Afyon ihracatının yüzde 65’ini gerçekleştirdi. 27 milyon dolarlık tutarla yumurta sektörü ikinci olurken, çimento seramik ve toprak ürünleri sektörümüz 21 milyon dolarlık ihracata imza attı. Afyonumuzun ihracatının ilk etapta 500 milyon doları, orta vadede 1 milyar doları geçecek potansiyele sahip olduğuna tüm kalbimle inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Alimoğlu: "Afyonlu 375 üyemiz var"

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin bin 121 üyesi olduğunu bu firmaların 375 tanesinin Afyonlu olduğunu dillendiren Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Alimoğlu, EMİB üyeleri arasında Afyonlu ihracatçıların birinci sırada yer aldığını kaydetti.

Afyon’un 2021 yılında gerçekleştirdiği 381 milyon dolarlık ihracatın yüzde 65’inin doğal taş olduğunu vurgulayan Alimoğlu, “Afyon’dan yapılan ihracat 2022 yılının ocak-ağustos döneminde 278 milyon dolar olurken, maden sektörü olarak 160 milyon dolar ihracata imza attık. 2021 yılında Afyon’un ihracat şampiyonlarının hepsi doğal taş sektörümüzden oldu. Afyon’un toplam doğal taş ihracatında işlenmiş ürünlerin payı yüzde 84’e ulaştı.” dedi.

Serteser; “Afyon 300 milyon dolar dış ticaret fazlası verdi”

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ithalat-ihracat dengesinde dış ticaret fazlası verdiklerini, Türkiye’de ihracatın ithalatı karşılama oranında 81 il içinde 13’üncü sırada yer aldıklarını belirtti.

Afyonkarahisar’ın 2021 yılında 380 milyon 795 bin dolar ihracat, 81 milyon 627 bin dolar ithalat gerçekleştirdiği bilgisini paylaşan Serteser, “2021 yılında 299 milyon 168 bin dolar dış ticaret fazlası verdik. 2021 yılında ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 466,51 oldu. Bu başarımızın her yıl artarak devam etmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.

Merdivenci; “Afyon’da doğal taş sektörü 10 bin kişi istihdam ediyor”

Mermerciliğin, Afyonkarahisar ve İscehisar’da vazgeçilmez bir meslek olduğunu dile getiren Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi Başkanı Mehmet Sıtkı Merdivenci, mermercilik sektörünün Afyonkarahisar’da 10 bin kişilik istihdam sağladığını ve kent ekonomisine büyük destek olduğunun altını çizdi.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası’nda mermer sektöründe faaliyet gösteren bin 130 üyeleri bulunduğu bilgisini paylaşan Merdivenci, “Resmi rakamlara göre Afyon’da 529 maden ruhsatı bulunuyor. Bu ruhsatlardan 328’i 2B grubu blok üreten ruhsatlar ve 158’i işletme izinli. 2021’de ülkede toplam 18 milyon 251 bin ton mermer üretimi gerçekleşti. Afyon yüzde 9, 3 pay aldı ve 1 milyon 721 bin 289 ton üretim yapıldı.” ifadesini kullandı.

Hibya Haber Ajansı

Vakıf Katılım

 

Haber Aboneliği

CANLI YAYIN EKRANI

Reklam Pazarı

Reklam İçeriği

Kandilli Rasathanesi Son Depremler

Dünya Genelinde Son Depremle

Dolar Fiyatı

 

 

724ilanbul

Araba Hayali

Piramit Menkul Kıymetler A.Ş.